Tuesday, July 28, 2020

Wymagania kredytu hipotecznego

Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie zdolności kredytowej na poziomie umożliwiającym podjęcie zobowiązania. Aby określić jej poziom Instytucja finansowa udzielająca zobowiązania potencjalnemu kredytobiorcy będzie badać sytuację finansową klienta, jego bieżące rachunki i pozostałe zobowiązania kredytowe,miejsce zamieszkania, liczba członków rodziny.

Kiedy podjęliśmy się starań o kredyt hipoteczny najlepiej gdybyśmy przeanalizowali propozycje kredytowe różnych instytucji finansowych. Trzeba wiedzieć, że wiele z nich w inny sposób niż pozostałe wylicza zdolność kredytową, co sprawia że otrzymanie wsparcia na zakup nieruchomości jest dużo łatwiejsze. Zazwyczaj posiadany wkład własny rzędu 20 lub 30 tysięcy złotych pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Czy można poprawić zdolność kredytową?

Oczywiście, że tak! Istnieje nawet kilka sposobów, które zwiększają naszą wydolność kredytową. Należą do nich:

  • Spłata obecnych pożyczek i kredytów
  • Zmniejszenie sumy kredytowania – uzyskamy je wnosząc pokaźnej wielkości wkład własny , wówczas instytucja finansowa rozłoży na raty mniejszą część zobowiązania
  • Znalezienie opcji kredytowej bez wnoszenia wkładu własnego

Jak już wiemy, otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest praktycznie niemożliwe. Jednakże możemy pokusić się o znalezienie instytucji która honoruje wkład własny w innej postaci niż gotówkowa. Niektóre instytucje kredytowe akceptują środki z książeczki mieszkaniowej lub polisy. Tego typu rozwiązaniem jest bardzo korzystne dla kredytobiorcy. Nie oddajemy swych oszczędności co wpływa na kondycję naszej zdolności kredytowej. Działając w ten sposób możemy liczyć na tańszy kredyt hipoteczny oparty na krótszym okresie kredytowania. Musimy wiedzieć jednak, że nie każda instytucja finansowa honoruje tego typu zabezpieczenia. Każdorazowo należy sprawdzić w procedurach danego banku czy takie rozwiązania są przez niego akceptowalne.

Przeznaczenie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to szczególny rodzaj zobowiązania, wykazujący charakter celowy. Instytucje finansowe udzielają tego typu zobowiązania na różnego rodzaju wydatki, które są zabezpieczane hipoteką. Taką możliwość daje dostosowanie wysokości raty zobowiązania do zdolności kredytowej kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny może być udostępniany na zdobycie środków finansowych aby pokryć:

  • Koszty zakupu nieruchomości z rynku wtórnego
  • Koszty związane z remontem
  • Koszty związane z budową domu
  • Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego