Tuesday, July 28, 2020

Wymagania kredytu hipotecznego

Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie zdolności kredytowej na poziomie umożliwiającym podjęcie zobowiązania. Aby określić jej poziom Instytucja finansowa udzielająca zobowiązania potencjalnemu kredytobiorcy będzie badać sytuację finansową klienta, jego bieżące rachunki i pozostałe zobowiązania kredytowe,miejsce zamieszkania, liczba członków rodziny.

Kiedy podjęliśmy się starań o kredyt hipoteczny najlepiej gdybyśmy przeanalizowali propozycje kredytowe różnych instytucji finansowych. Trzeba wiedzieć, że wiele z nich w inny sposób niż pozostałe wylicza zdolność kredytową, co sprawia że otrzymanie wsparcia na zakup nieruchomości jest dużo łatwiejsze. Zazwyczaj posiadany wkład własny rzędu 20 lub 30 tysięcy złotych pozwala na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Czy można poprawić zdolność kredytową?

Oczywiście, że tak! Istnieje nawet kilka sposobów, które zwiększają naszą wydolność kredytową. Należą do nich:

  • Spłata obecnych pożyczek i kredytów
  • Zmniejszenie sumy kredytowania – uzyskamy je wnosząc pokaźnej wielkości wkład własny , wówczas instytucja finansowa rozłoży na raty mniejszą część zobowiązania
  • Znalezienie opcji kredytowej bez wnoszenia wkładu własnego

Jak już wiemy, otrzymanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest praktycznie niemożliwe. Jednakże możemy pokusić się o znalezienie instytucji która honoruje wkład własny w innej postaci niż gotówkowa. Niektóre instytucje kredytowe akceptują środki z książeczki mieszkaniowej lub polisy. Tego typu rozwiązaniem jest bardzo korzystne dla kredytobiorcy. Nie oddajemy swych oszczędności co wpływa na kondycję naszej zdolności kredytowej. Działając w ten sposób możemy liczyć na tańszy kredyt hipoteczny oparty na krótszym okresie kredytowania. Musimy wiedzieć jednak, że nie każda instytucja finansowa honoruje tego typu zabezpieczenia. Każdorazowo należy sprawdzić w procedurach danego banku czy takie rozwiązania są przez niego akceptowalne.

Przeznaczenie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to szczególny rodzaj zobowiązania, wykazujący charakter celowy. Instytucje finansowe udzielają tego typu zobowiązania na różnego rodzaju wydatki, które są zabezpieczane hipoteką. Taką możliwość daje dostosowanie wysokości raty zobowiązania do zdolności kredytowej kredytobiorcy. Kredyt hipoteczny może być udostępniany na zdobycie środków finansowych aby pokryć:

  • Koszty zakupu nieruchomości z rynku wtórnego
  • Koszty związane z remontem
  • Koszty związane z budową domu
  • Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego

Tuesday, May 19, 2020

Kredyt hipoteczny – na czym polega i co należy o nim wiedzieć?

Kredyt hipoteczny jest rodzajem zobowiązania zaciąganego w określonym celu – na zakup bądź remont mieszkania albo domu. Charakterystyczną cechą takiego kredytu jest hipoteka. Stanowi ona zabezpieczenie dla banku w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania ze strony kredytobiorcy. Wtedy instytucja ma prawo przejąć obciążoną nieruchomość, a następnie ją sprzedać, by móc odzyskać pożyczone pieniądze.

Krok 1: Wkład własny

Jednym z głównych warunków, jaki musimy spełnić, by móc w ogóle brać pod uwagę możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jest posiadanie wkładu własnego. Na wymarzoną nieruchomość z założenia składa się w większej części oczywiście bank w postaci kredytu, ale również i my jako kredytobiorcy. Minimalna wysokość naszych oszczędności wynosi zazwyczaj 10 procent wartości nieruchomości – resztę zapewnia nam bank, udzielając kredytu i wypłacając pozostałe 90 procent wartości nieruchomości w postaci ustalonych wcześniej transz. Wysokość naszego wkładu własnego może być oczywiście wyższa (nawet lepiej jeśli jest wyższa). Im więcej pieniędzy uzbieramy sami, tym na lepsze warunki ewentualnego kredytu hipotecznego możemy liczyć.

Krok 2: Zdolność kredytowa i weryfikacja klienta w BIK-u

Obok wkładu własnego ewentualnego klienta, kolejnym czynnikiem wpływającym na zgodę banku na udzielenie kredytu hipotecznego jest zdolność kredytowa kredytobiorcy oraz jego pozytywna weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej. Na naszą zdolność kredytową składa się kilka faktorów, takich jak: wysokość naszych miesięcznych dochodów oraz forma i warunki zatrudnienia, inne zaciągnięte już przez nas zobowiązania, nasza sytuacja rodzinna i wynikające z niej miesięczne obciążenia finansowe oraz fakt, czy kredyt zaciągamy jako para, czy samodzielnie. Każdy z wyżej wspomnianych czynników wpływa na naszą zdolność nieco inaczej, gdyż sytuacja każdego kredytobiorcy również jest nieco inna. Obok naszych finansowych możliwości ważna jest także analiza naszej historii kredytowej w BIK-u. Bank sprawdza, czy w przeszłości nie mieliśmy problemów ze spłatą zaciąganych zobowiązań. Jeśli ta weryfikacja przebiegnie pomyślnie, z pewnością zadziała to na naszą korzyść. Jeśli nasza historia kredytowa jest pusta, ponieważ nigdy nie zaciągaliśmy żadnych pożyczek albo nie kupowaliśmy niczego na raty, to może również zaważyć na naszą sytuację – niestety nie do końca korzystnie. Jeśli okaże się, że w przeszłości nie spłacaliśmy terminowo zaciąganych pożyczek, bank może uznać, że jesteśmy niewiarygodni, skutkiem czego może być odrzucenie naszego wniosku o kredyt hipoteczny.

Krok 3: Pomoc specjalisty i złożenie wniosku wraz wymaganymi dokumentami

Wszystkie wyżej wspomniane czynniki sprowadzają się do jednego – złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, który nie zostanie odrzucony. Wszystkie te warunki mogą nieco przytłoczyć ewentualnego pożyczkobiorcę, dlatego coraz częściej pod uwagę bierze się skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista nie tylko pomoże wybrać konkretną ofertę, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom, lecz także przebrnie razem z nami przez wszystkie formalności i wyjaśni jak skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, które należy dołączyć do wniosku kredytowego jako załączniki. Te dokumenty to między innymi: zaświadczenia o wysokości naszych miesięcznych poborów, wyciągi z ksiąg wieczystych nieruchomości, czy inne dokumenty wynikające z konkretnej sytuacji pożyczkobiorcy. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego z pewnością wiąże się ze sporym ryzkiem, jednak niejednokrotnie warto je ponieść. Stawką są przecież nasze wymarzone „cztery kąty”.

Tuesday, March 17, 2020

Czy anulowanie pożyczki samochodowej jest możliwe?

Nie ma czegoś takiego jak anulowanie kredytu samochodowego. Nie możesz po prostu przywieźć pojazdu do dealera, przekazać klucze i oświadczyć, że nie będziesz już płacić. Nie oznacza to jednak, że nie ma możliwości wyjścia z pożyczki samochodowej, która nie sprawdziła się w Twoim przypadku.

Dlaczego chcesz anulować pożyczkę na samochód?

Ustalenie najlepszego sposobu wyjścia z niechcianej pożyczki samochodowej zależy w dużej mierze od tego, dlaczego chcesz to zrobić w tej sytuacji. Spójrzmy na niektóre scenariusze i co możesz zrobić, aby skutecznie „anulować” pożyczkę na samochód.

Nie możesz sobie pozwolić na miesięczną płatność?

Jeśli kochasz swój pojazd, ale to właśnie miesięczna płatność sprawia, że myślisz o anulowaniu, możesz rozważyć refinansowanie. W zależności od tego, jak długo masz pożyczkę i od tego, czy poprawiła się twoja zdolność kredytowa, możesz kwalifikować się do niższej miesięcznej płatności poprzez refinansowanie. W ramach refinansowania możesz obniżyć płatność dzięki nowej umowie, uzyskując niższe oprocentowanie lub przedłużając okres kredytowania.

Finansowanie nie jest dla Ciebie odpowiednie?

Jeśli zaciągnąłeś pożyczkę na samochód i zdecydowałeś, że taka forma finansowania nie jest dla ciebie, możesz znaleźć się w trudnej sytuacji. W zależności od tego, kiedy zaciągnąłeś pożyczkę, możesz mieć opcję lub dwie. Jeśli właśnie dostałeś pojazd i masz wyrzuty sumienia, być może będziesz mógł go zwrócić bez zadawania pytań, jeśli jest to wyraźnie określone w umowie. Dealerzy i pożyczkodawcy nie są jednak zobowiązani do tego i zazwyczaj tego nie robią. Rzadko można znaleźć pożyczkę, która oferuje tę opcję. Drugą opcją, jeśli pożyczkodawca na to pozwala, jest skłonienie kogoś do zaciągnięcia pożyczki. Założenie pożyczki oznacza, że ​​znajdziesz kogoś, kto zabierze samochód i przejmie twoją pożyczkę. Jeśli pożyczkodawca na to pozwala, nowy kredytobiorca musi się zakwalifikować na warunkach, które już obowiązują.

Finansowanie jest w porządku, samochód nie?

Jeśli chcesz się pozbyć pojazdu, zazwyczaj masz kilka opcji, aby wydostać się z jednego i przejść do czegoś innego. Jeśli masz z tym problemy od pierwszego dnia, możesz sprawdzić prawa, aby sprawdzić, czy masz jakieś rozwiązanie. Zazwyczaj pojazd musi mieć wadę, która jest objęta gwarancją i pojawia się w określonym czasie po zakupie i utrzymuje się pomimo kilku napraw.

Po prostu chcesz innego pojazdu?

Jeśli szukasz innego samochodu, zwykle możesz wymienić swój obecny pojazd na inny lub sam go sprzedać. Kluczem w obu tych sytuacjach jest spłata istniejącej pożyczki. Działa to najlepiej, jeśli w twoim samochodzie jest kapitał. Posiadanie kapitału oznacza, że ​​pojazd jest wart więcej niż jesteś winien pożyczce. Jeśli zdecydujesz się na wymianę samochodu, dealer spłaci saldo pożyczki i poda różnicę lub zastosuje ją do zaliczki na następny pojazd. Jeśli sprzedajesz samochód prywatnie, jesteś odpowiedzialny za spłatę pożyczkodawcy i załatwienie formalności.

Z tej listy widać, że masz kilka opcji na wyjście z pożyczki samochodowej, która nie jest odpowiednia dla ciebie, o ile zrobisz to we właściwy sposób. Bez względu na powód, dla którego chcesz zrezygnować z kredytu samochodowego, ważne jest, abyś cały czas komunikował się z pożyczkodawcą.

Jedną z sytuacji, w której nie chcesz się znaleźć, jest sytuacja, w której pożyczkodawca nie wie, że chcesz coś zmienić. Może to spowodować niewykonanie pożyczki, jeśli przestaniesz dokonywać płatności, a ostatecznie odzyskać. Odzyskanie wpływa negatywnie na twoją zdolność kredytową i pozostaje w twoich raportach kredytowych przez siedem lat.