Tuesday, May 19, 2020

Kredyt hipoteczny – na czym polega i co należy o nim wiedzieć?

Kredyt hipoteczny jest rodzajem zobowiązania zaciąganego w określonym celu – na zakup bądź remont mieszkania albo domu. Charakterystyczną cechą takiego kredytu jest hipoteka. Stanowi ona zabezpieczenie dla banku w przypadku problemów ze spłatą zobowiązania ze strony kredytobiorcy. Wtedy instytucja ma prawo przejąć obciążoną nieruchomość, a następnie ją sprzedać, by móc odzyskać pożyczone pieniądze.

Krok 1: Wkład własny

Jednym z głównych warunków, jaki musimy spełnić, by móc w ogóle brać pod uwagę możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jest posiadanie wkładu własnego. Na wymarzoną nieruchomość z założenia składa się w większej części oczywiście bank w postaci kredytu, ale również i my jako kredytobiorcy. Minimalna wysokość naszych oszczędności wynosi zazwyczaj 10 procent wartości nieruchomości – resztę zapewnia nam bank, udzielając kredytu i wypłacając pozostałe 90 procent wartości nieruchomości w postaci ustalonych wcześniej transz. Wysokość naszego wkładu własnego może być oczywiście wyższa (nawet lepiej jeśli jest wyższa). Im więcej pieniędzy uzbieramy sami, tym na lepsze warunki ewentualnego kredytu hipotecznego możemy liczyć.

Krok 2: Zdolność kredytowa i weryfikacja klienta w BIK-u

Obok wkładu własnego ewentualnego klienta, kolejnym czynnikiem wpływającym na zgodę banku na udzielenie kredytu hipotecznego jest zdolność kredytowa kredytobiorcy oraz jego pozytywna weryfikacja w Biurze Informacji Kredytowej. Na naszą zdolność kredytową składa się kilka faktorów, takich jak: wysokość naszych miesięcznych dochodów oraz forma i warunki zatrudnienia, inne zaciągnięte już przez nas zobowiązania, nasza sytuacja rodzinna i wynikające z niej miesięczne obciążenia finansowe oraz fakt, czy kredyt zaciągamy jako para, czy samodzielnie. Każdy z wyżej wspomnianych czynników wpływa na naszą zdolność nieco inaczej, gdyż sytuacja każdego kredytobiorcy również jest nieco inna. Obok naszych finansowych możliwości ważna jest także analiza naszej historii kredytowej w BIK-u. Bank sprawdza, czy w przeszłości nie mieliśmy problemów ze spłatą zaciąganych zobowiązań. Jeśli ta weryfikacja przebiegnie pomyślnie, z pewnością zadziała to na naszą korzyść. Jeśli nasza historia kredytowa jest pusta, ponieważ nigdy nie zaciągaliśmy żadnych pożyczek albo nie kupowaliśmy niczego na raty, to może również zaważyć na naszą sytuację – niestety nie do końca korzystnie. Jeśli okaże się, że w przeszłości nie spłacaliśmy terminowo zaciąganych pożyczek, bank może uznać, że jesteśmy niewiarygodni, skutkiem czego może być odrzucenie naszego wniosku o kredyt hipoteczny.

Krok 3: Pomoc specjalisty i złożenie wniosku wraz wymaganymi dokumentami

Wszystkie wyżej wspomniane czynniki sprowadzają się do jednego – złożenia wniosku o kredyt hipoteczny, który nie zostanie odrzucony. Wszystkie te warunki mogą nieco przytłoczyć ewentualnego pożyczkobiorcę, dlatego coraz częściej pod uwagę bierze się skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista nie tylko pomoże wybrać konkretną ofertę, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom, lecz także przebrnie razem z nami przez wszystkie formalności i wyjaśni jak skompletować wszystkie potrzebne dokumenty, które należy dołączyć do wniosku kredytowego jako załączniki. Te dokumenty to między innymi: zaświadczenia o wysokości naszych miesięcznych poborów, wyciągi z ksiąg wieczystych nieruchomości, czy inne dokumenty wynikające z konkretnej sytuacji pożyczkobiorcy. Zaciągnięcie kredytu hipotecznego z pewnością wiąże się ze sporym ryzkiem, jednak niejednokrotnie warto je ponieść. Stawką są przecież nasze wymarzone „cztery kąty”.